تبلیغات
بنر

تبلیغات متنی
تبلیغات متنی شما در اینجا"کلیک کنید"
فروشگاه عمرانی سایت افتتاح شد"کلیک کنید"" تست کد هاي تبليغ متني انجمن زد گیگ تست کد هاي تبليغ متني انجمن زد گیگ تست کد هاي تبليغ متني انجمن زد گیگ

نحوه دانلود مطالب قیمت گذاری شده | کلیک کنید


مقاله : آنالیز و طراحی جدا ساز برای ساختمان های بلند
زمان کنونی: ۲-۳-۱۳۹۳, ۰۷:۴۸ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: hfarahani48
آخرین ارسال: hfarahani48
پاسخ: 1
بازدید: 2399

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقاله : آنالیز و طراحی جدا ساز برای ساختمان های بلند
نویسنده پیام
hfarahani48 آفلاین
hfarahani48
******

اطلاعات hfarahani48 ارسال‌ها: 4,474
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۸۹
اعتبار: 189

شماره کاربر: 480
ویترین افتخارات
سپاس ها 925
سپاس شده 3965 بار در 2136 ارسال
ارسال: #1
مقاله : آنالیز و طراحی جدا ساز برای ساختمان های بلند
مقاله : آنالیز و طراحی جدا ساز برای ساختمان های بلند

Analysis and Design of Base Isolation for Multi-Storeyed Building

Aung Chan Win

میهمانان و کاربرانی که حساب خود را فعال نکردند نمیتوانند لینک ها را مشاهده کنند. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنیدتا لینک ها را مشاهده کنید

منبع : میهمانان و کاربرانی که حساب خود را فعال نکردند نمیتوانند لینک ها را مشاهده کنند. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنیدتا لینک ها را مشاهده کنید

[تصویر:  c240fkp4e3wb22olry4.jpg]


نقل قول از ایمیل:

آنالیز و طراحی جدا ساز برای ساختمان های بلند
نوشته شده توسط آونک چن وین

موضوع – هدف اصلی این مطالعه جهت کاهش شتاب های و تغیر مکان جانبی طبقات ایجاد شده توسط تحریک زمین لرزه اعمال شده به ساختمان بلند توسط نصب تجهیزات جدا ساز ( جداگر لرزه ای) در سطح فونداسیون و سپس با مقایسه رفتارهای مختلف بین ساختمان فیکس شده به زمین و جدا سازی شده از طریق نرم افزار ETABS .

در این مطالعه ساختمانی 16 طبقه واقع شده در منطقه 2 زلزله خیز بعنوان تست انتخاب شده است. دیوار برشی بتنی انتخاب شده در این ساختمان برای به وجود آمدن یک چارچوب سخت.در این مطالعه از تکیه گاه سربی لاستیکی استفاده شده است. دو بخش و سه راه در این مطالعه وجود دارد. این دوبخش عبارتند از طراحی جداگر لرزه ای و مقایسه مطالعه رفتار های ساختمان فیکس به زمین با شرایط جداگر لرزه ای . برای بخش دوم آنالیز طیف پاسخ و آنالیز تاریخچه زمانی استفاده می شوند بر روی هر دو ساختمان فیکس به زمین و با جداگر لرزه ای .


تمام آنالیز های انجام شده در این مطالعه توسط نرم افزار ETABS های انجام شده است. درحالت فیکس تمام سازه ها ها بصورت وضع الاستیک بررسی می شود و در حالت جدا سازی شده تمام ساختمان بلند در وضعیت الاستیک وخود جدا گر لرزه ای بصورت غیر الاستیک بررسی می شود. زلزله بصورت یک بار دینامیکی در نظر گرفته می شود , بار باد معادل با ر استاتیک در UBC 97 در نظر گزفته می شود. نهایتا شتاب های طبقات , تغیر مکان جانبی طبقات وجابجایی های مخصوص مقایسه می شود از آنالیز طیف پاسخ و پایه برشی مقایسه می شوند باآنالیز تاریخچه زمانی بین شرایط پایه فیکس شده و جدا سازی شده . در این مطالعه پریود استاتیک ساختمان 1 ثانیه است وتا 2.7 ثانیه , 3.2 ثانیه و 3.7 ثانیه افزایش می یابد در ماکزیموم سطح زلزله برای مطالعه نسبی. مشخص شده است که چنانچه پریود افزایش یابد شتاب طبقات کمترو تغیر مکان های جانبی ساختمان بالای جداگر لرزه ای و جابجای افزایش پیدا می کند با افزایش پریود ساختمان. برش پایه در هر جهت بطور مشخص کاهش پیدا می کند خصوصا در 3.7 ثانیه ساختمان جدا سازی شده در مقایسه با ساختمان معمولی.


لغات کلیدی : جدا ساز, ساختمان های بلند , آنالیزه طیف پاسخ , آنالیزه تاریخچه زمانی1 - معرفی

بصورت سنتی , طراحی لرزه ای سازه بر اساس مفهوم افزایش ظرفیت مقاومت سازه ها در مقابل زلزله توسط بکارگیری استفاده از دیوار برشی بادبند یا چارچوب های مقاوم. بهرحال این متد های سنتی ا غلب باعث ایجاد شتاب های بسیار بالا طبقه ای یا تغیر مکان های جانبی طبقه ای بسیار بالا می شوند. بنابراین محتویات و اجزای غیر سازهای آسیب های جدی در طول زلزله خواهند خورد حتی اگر خود ساختمان آسیبی نخورد.

روش سنتی به هیچ وچه توانای حفظ محتویات با ارزش تر از خود ساختمان را ندارد مثل بیمارستان ها , پلیس , آتش نشانی , مراکز مخابرات و غیره. بنابراین روش های مخصوص میتوانند کاهش بدهند تغیر مکان های جانبی و شتاب های طبقاتی را , روش جدا ساز لرزه ای بطور گسترده ای در حال بکارگیری است. جداگر لرزه ای جلوگیری می کند از جذب انر ژی زلزله توسط کل سازه . بنابراین روسازه باید روی جداگر لرزه ای حمایت گردد برای جلوگیری از افزایش جنبش زمین که در شکل 1.1 نشان داده شده است.هدف این تحقیقات برای نشان دادن مقایسه بر اساس نتایج ETABS ما بین سازه فیکس شده به زمین با روی جداگر لرزه ای نصب شده می باشد.


2- اساس جداگر لرزه ای


هدف اصلی با جداگز لرزه ای ارایه این که اجزای افقی قابل انعطاف اما عمودی جداگر لرزه ای در پایه سازه سخت می باشد برای جلوگیری از افزایش یافتن روسازه از فرکانس های بالای ایجاد شده توسط تکان های زلزله. هدف اصلی جدا ساز لرزه ای افزایش پریود طبیعی ساختمان فیکس شده به زمین می باشد. مزایای اضافه کردن یک سیستم خادم افقی در سطح فونداسیون ساختمان را می توان در شکل a 2.1 با استفاده کردن طیف پاسخ شتاب دید . افزایش پریود سازه کاهش می دهد طیف شتاب را برای تکان های زلزله. جابجای در سازه های جداسازی شده اغلب زیاد میباشد و برای حل آنها میبایستی مستهلک کننده انرژی و یا میراگر به جداساز اضافه کرد برای کاهش جابجای همانطوری که در شکل b 2.1 طیف پاسخ جابجایی نشان داده شده است . افزایش میرایی به سیستم جدا ساز کاهش می دهد جابجایی را در جدا ساز لرزه ای که در نهایت میتواند جدا ساز را کوچکتر کند.


3- نمونه های جداگر لرزه ای

بیشترین نمونه بکارگیری جداگر لرزه ای در ساختمان عبارتند از :

1- تکیه گاه لاستیک لامینت شده ( Elastomeric ).

2- تکیه گاه لاستیکی با میرایی بالا ( (HDR.

3- تکیه گاه سربی لاستیکی ( LRB ) .

4- تکیه گاه اصطکاکی ( FPS ) .


تکیه گاه لاستیک لامینت شده ( Elastomeric ) :

آن فشرده شده است از لایه های لاستیکی برای فراهم کردن انعطاف و صفحات فولادی که فراهم می کند ظرفیت تحمل بار قایم را . در بالا و پایین صفحات صفحات لامنیت شده فولادی قرار دارند که توزیع میکنند بارهای قایم را و منتقل می کنند نیرو برشی را به لایه های داخلی لاستیک. در بالا وپایین صفحات فولادی لامینت شده وجود دارد یک پوشش لاستیکی که محافظت می کند از صفحات فولادی لامینت شده همانطوری که در شکل 3.1 a . نشان داده شده است.

تکیه گاه لاستیکی با میرایی بالا ( (HDR :

این شبیه تگیه گاه بالا است جای که جنس لاستیک آن طبیعی و یا مصنوعی است که یک میرایی قابل ملاحظه ای اعمال می کند همانطوری که در شکل a.3.1 نشان داده شده است.

تکیه گاه سربی لاستیکی ( LRB ) :

از یک میله سربی تشکیل شده است که با فشار در داخل سوراخی در یک تکیه گاه لاستیکی با میرایی پایین قرار می گیرد که در شکل b 3.1 نشان داده شده است . میله سربی سختی اولیه را برای بارهای سرویس بوجود می آورد و انرژی را در زیر بارهای جانبی مستهلک می کند.

4-آنالیز سیستم های جداساز

سیستم جداگر لرزه ای را می تواند از 4 متد زیر توسط افزایش سطح پیچیدگی برای آنالیز استفاده کند.

1- آنالیز خطی استاتیک

2- آنالیزخطی طیف پاسخ

3- آنالیز خطی تاریخچه زمانی

4- آنالیز غیر خطی زمانی

آنالیز خطی استاتیک :

متد خطی آنالیز استاتیک محدود شده است به ساختمان های کوچک ومعمولی.

آنالیزخطی طیف پاسخ

این عمومی ترین نوع آنالیز که بکار گرفته می شود و تقریبا موثر هستند برای هر سیستم تکیه گاه LRB و یا HDR .

آنالیز خطی تاریخچه زمانی

این روش مهیا می سازد یک مقدار بیشتر از آنالیز خطی طیف پاسخ را برای درجه بیشتر از ابتکار و بنابراین بندرت استفاده می شود.

آنالیز غیر خطی زمانی

این روش برای تمام سیستم های جدا ساز می تواند استفاده شود بدوندر نظرگرفتن ارتفاع , اندازه , محل , موقعیت و سیستم جدا ساز غیر خطی.

-5دنبال کردن طراحی برای طراحی LRB

اولین قسمت این مطالعه مربوط به طراحی جداگر لرزه ای است. طراحی LRB را می توانید در شکل 5.1 دنبال کنید.

6-آنالیز اجزای LRB برا ی ETABS در ماکزیموم سطح زلزله

جداگرهای لرزهای را می توان بعنوان اجزای اتصال درنرم افزار ETABS مدل کرد. برای مدل کردن جداساز در ETABS اجزای مورد احتیاج برای جداساز محاسبه می شوند وآنها را به ETABS وارد می کنند.شکل جابجای نیرو را میتوان بصورت یک شکل غیر خطی در نظر گرفت همانطوری که در شکل 4.1 نشان داده شده است از این شکل اطلاعات مورد نیاز برای اجزای اتصال وارد می شود. جداگر های استفاده شده در ساختمان به 4 دسته بر اساس بارهای ستون ها تقسیم می شوند.اولا طراحی کرنش برشی γmax ونسبت میرایی موثر ξeff برای تکیه گاه , طراحی پریود هدف TD و جابجای مجاز DD که باید برای ساختمان جداسازی شده انتخاب شوند. مواد اجزای برای جداساز باید بر اساس گزارش تست انتخاب شوند.

7-آنالیز و طراحی ساختمان 16 طبقه بتنی

7.1 نوع وسایز ساختمان

ساختمانی که باید جداسازی شود در منطقه زون 2A قرار گرفته است. شکل این ساختمان به شکل مستطیلی می باشد و سیستم قابش دوتایی می باشد بطوری که مقاومت چارچوب داخلی آن و دیوار برشی آن ترکیب شده هستند. تعداد طبقات 16 می باشند که شامل یک زیر زمین , 3 طبقه تجاری و بقیه طبقا ت مسکونی می باشند. ابعاد ساختمان عبارتند از 34.03 متر طول , 28.86 متر عرض و 58.98 متر بالای سطح زمین . مکان های ستون ها , دیوار برشی ها و جداگر ها در زیر زمین قرار دارند همانطوری که در شکل 6.1 نشان دتده شده است. جداگر ها در زیر هر ستون در زیر زمین نصب شده اند.

7.2. مواد اجزا و اطلاعات بار برای LRB

بارثقلی از تحلیل استاتیک ساختمان فیکس شده برای طراحی ساختمان جدا ساز بدست می آید .بارهای زلزله روی تکیه گاه از طریق آنالیز دینامیکی بدست می آید واز آنالیز دینامیکی ساختمان جدا سازی شده به منظورچک کردن جداساز ها برای شرایط نه غلتیدن . اجزای مواد و سختی لاستیک برای تمام سطح زلزله انتخاب شده.

7.3 نتایج جزییات طراحی

نتایج طراحی LRB در شکل 7.1 – 7.3 و مقطع عرضی در شکل 7.1 نشان داده شده است.

7.4 آنالیز خواص LRB برای ETABS در سطح ماکزیموم زلزله

خواص آنالیز در هر پریود در جدول 7.4 , 7.5 و 7.6 نشان داده شده است تمام واحد های بکاز گرفته شده در جدول بر اساس KNmmمی باشد.

8- نتایج و بحث ها

در آنالیز طیف پاسخ , UBC 97 طیف استفاده می شود و 100% طیف پاسخ تامین داده می شوند برای بررسی جهت ساختمان و 30% طیف تامین داده میشوند ئر جهت راست گوشه . نتایج از ETABS , طیف تامین داده می شود در جهت X , مقایسه می شوند برای ساختمان های فیکس شده و روی جدا ساز که در شکل 8.1 ( شتاب طبقات ) , 8.2 (تغیرمکان های جانبی ) و 8.3 ( جابجای های نقاط خاص) نشان داده شده است. از شکل 8.4 – 8.6 نتایج بدست آمده از زلزله در جهت Y . در آنالیز تاریخچه زمانی , در زاویه (Lpth0) 0 تاریخی زلزله لوما پریتا و در زاویه (Lpth90) 90 تاریخی زلزله لوما پریتااستفاده شده است و همان اندازه های به مدل تست ساختمان اعمال شده است. مقایسه تاریخچه زمانی روی پایه برشی ساختمان در شکل 8.7 – 8.14 نشان داده شده است.

9- نتیجه

از مطالعه نسبی , پیدا شد که اندازه جداساز لرزه ای می تواند تغیر کند توسط تنظیم سختی لاستیک. شتاب های طبقاتی بطور موثری کاهش پیدا می کنند در ساختمان برروی جداگر نسبت به ساختمان فیکس شده. تغیر مکان های جانبی این ساختمان 16 طبقه در این مطالعه در یک وضعیت جنبش سازه سخت نسیت بخاطر انعطاف رو سازه که پریود بیشتر شود , شتاب های کمتر و تغیر مکان های کمتر طبقاتی روسازه بالای جداگر لرزه ای. جابجای افزایش پیدا می کند با پریود در ساختمان جدا سازی شده در تمام حالات. برش پایه در تمام جهت کاهش پیدا می کنند خصوصا در ساختمان جدا سازی شده با 3.7 پریود ثانیه در مقایسه با ساختمان فیکس شده به زمین.

شناسایی

نویسنده بسیار ممنون می باشد از دکتر خین مئونگ آیا رکتور , دانشگاه تکنولوژی غرب یانگو ,برای کمک موثر , اجازه و پیشنهاد های برای کامل کردن این مقاله , نویسنده مایل است کمال تشکر خود را اعلام نمایید.

اتصال 1 مقا له به زبان انگلیسی و اشکال ذکر شده در ترجمه بالا.

اتصال 2 دو ساختمان سوپر لوکس 15 و 19 طبقه بر روی جداگر لرزه ای شرکت رابینسون در تایوان

با آرزوي توفيق روز افزون

سيامك پورصدر

مدير شركت رابينسون سايزميك در ايران

siyamak.poursadr@rslnz.com, s_poursadr@yahoo.com

Ph: +98-21-77500747

میهمانان و کاربرانی که حساب خود را فعال نکردند نمیتوانند لینک ها را مشاهده کنند. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنیدتا لینک ها را مشاهده کنید

دوستان از قسمت اعتبار در زیر تصویر بنده برای دادن امتیاز استفاده نمایند...
دانشجوی ارشده سازه - کارشناس رسمی ماده 27 نظام , پایه یک نظارت و اجرا
پاك و شفاف باشيد همچون آب زلال...
میهمانان و کاربرانی که حساب خود را فعال نکردند نمیتوانند لینک ها را مشاهده کنند. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنیدتا لینک ها را مشاهده کنید
میهمانان و کاربرانی که حساب خود را فعال نکردند نمیتوانند لینک ها را مشاهده کنند. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنیدتا لینک ها را مشاهده کنید
میهمانان و کاربرانی که حساب خود را فعال نکردند نمیتوانند لینک ها را مشاهده کنند. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنیدتا لینک ها را مشاهده کنید
میهمانان و کاربرانی که حساب خود را فعال نکردند نمیتوانند لینک ها را مشاهده کنند. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنیدتا لینک ها را مشاهده کنید
۶-۶-۱۳۸۹ ۱۰:۲۸ صبح
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط: شادی ظهوریان

ارسال پاسخ 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مقاله جزئیات مفاصل پلاستیک در طراحی لرزه ای سازه های بتن آرمه admin 2 3,307 ۱-۱۸-۱۳۹۱ ۰۳:۳۶ عصر
آخرین ارسال: admin
  معرفي روش هاي نوين در کنترل ارتعاشات ساختمان های بلند hfarahani48 0 1,467 ۸-۳-۱۳۹۰ ۰۱:۲۰ عصر
آخرین ارسال: hfarahani48
  سه مقاله مناسب و مفید برای دیوار برشی فولادی hfarahani48 0 2,197 ۶-۱۱-۱۳۹۰ ۰۲:۴۴ صبح
آخرین ارسال: hfarahani48
  مقالات و نکاتی در ارتباط با سازه های بلند hfarahani48 0 2,301 ۵-۲۲-۱۳۹۰ ۰۳:۰۲ صبح
آخرین ارسال: hfarahani48
  روش دو دهانه ای تکنیکی جدید برای آنالیز تیرهای سراسری hfarahani48 0 679 ۳-۱-۱۳۹۰ ۱۰:۵۸ عصر
آخرین ارسال: hfarahani48
  مقاله ای در رابطه با شیوه جدید مدلسازی و آنالیز دیوار برشی admin 2 1,719 ۱۰-۲۷-۱۳۸۹ ۰۸:۱۵ صبح
آخرین ارسال: admin
  مقاله : دوخت اجزای اصلی ساختمان های بنایی hfarahani48 1 2,084 ۷-۵-۱۳۸۹ ۰۷:۰۴ صبح
آخرین ارسال: hbcivil
  دانلود چندین مقاله با محوریت آنالیز پوش اور admin 0 1,875 ۴-۱۹-۱۳۸۹ ۰۸:۲۸ صبح
آخرین ارسال: admin
  فهرست موضوعی مقاله های مهندسی عمران و معماری-تکنولوژی بتن و طرح اختلاط ( 26 مقاله hfarahani48 0 2,106 ۲-۲۷-۱۳۸۹ ۱۲:۳۱ صبح
آخرین ارسال: hfarahani48
  مقاله در رابطه با برسی رفتار دینامیکی قاب های بتن آرمه طراحی شده بروش جابجایی مستقیم admin 0 1,398 ۱۲-۱۷-۱۳۸۸ ۰۸:۵۰ صبح
آخرین ارسال: admin

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

Persian Translation by MyBBIran.com - Ver 1.6.5
Powered by MyBB, © 2002-1393 MyBB Group
Theme by MyBBIran.com

کلیه حقوق برای سایت سیویل استارز محفوظ میباشد.هر گونه کپی برداری از مطالب با ذکر منبع و لینک مورد نظر مجاز است